Slovensko daruje iniciatíve COVAX viac ako dva milióny dávok vakcíny AstraZeneca. Doteraz sme Ukrajine, Čiernej Hore, Vietnamu, Rwande a Keni darovali 770-tisíc dávok.

Slovenská republika daruje vakcíny Vaxzevria vyvinuté spoločnosťou AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou iniciatíve COVAX. Návrh Ministerstva zdravotníctva SR na štvrtkovom zasadnutí schválila vláda. Pôjde celkovo o 2 071 030 dávok vakcíny v celkovej hodnote 3 707 144 eur. Tieto dávky zatiaľ neboli doručené na územie Slovenskej republiky, ale sú v produkčnom procese u výrobcu. Doteraz sme zo skladov Ukrajine, Čiernej Hore, Vietnamu, Rwande a Keni darovali spolu 770-tisíc dávok vakcíny Vaxzevria, nakoľko sa blížilo uplynutie ich exspiračnej doby.

Slovensko si celkovo zakontrahovalo 3 638 830 dávok vakcíny Vaxzevria. Ku 4. októbru bolo z tohto objemu na naše územie dovezených celkovo 1 567 800 dávok. „V súvislosti s povinnosťou splnenia záväzku medzinárodnej zmluvy o nákup vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, ktorú v mene členských štátov uzatvorila Európska komisia, vyplýva Slovenskej republike povinnosť vopred zazmluvnené dávky kúpiť,” uvádza sa v predkladacej správe. Nakoľko u nás je aplikácia tejto vakcíny pozastavená, nevyužité dávky navrhlo ministerstvo darovať iniciatíve COVAX (COVID-19 Vaccines Global Access). Ide o medzinárodnú iniciatívu usilujúcu o väčšiu dostupnosť vakcín proti ochoreniu COVID-19, ktorú v apríli 2020 založili Svetová zdravotnícka organizácia, Európska komisia a francúzska vláda.

(sita)