Joe Biden a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching sa plánujú virtuálne stretnúť do konca tohto roka. Uviedol to v stredu vysoký americký predstaviteľ, ktorého vo štvrtok citovali agentúry AP a AFP.

„V zásade existuje dohoda na virtuálnom bilaterálnom stretnutí,“ povedal predstaviteľ novinárom pod podmienkou zachovania anonymity. Čínsky prezident sa podľa neho neplánuje zúčastniť na nadchádzajúcom stretnutí lídrov skupiny G20 v Ríme. Práve v rámci tohto podujatia chcel Washington pôvodne naplánovať schôdzku oboch predstaviteľov.

Správy o virtuálnom stretnutí Si Ťin-pchinga s Joeom Bidenom prišli po tom, ako sa vo švajčiarskom Zürichu stretol poradca pre národnú bezpečnosť USA Jake Sullivan s čínskym diplomatom Jang Ťie-čch’om. Podľa agentúry Sinchua vyzval Jang počas tohto stretnutia na „spoluprácu oboch krajín“.

„Keď Čína a Spojené štáty budú spolupracovať, tieto dve krajiny, ale aj celý svet z toho bude mať prospech. Ak budú Čína a USA v konfrontácii, tieto dve krajiny, ale aj celý svet bude vážne trpieť,“ citovala Janga Sinchua.

Agentúra AFP pripomenula, že Joe Biden sa s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom „pozná už roky“ – s odkazom na Bidenovo pôsobenie vo funkcii viceprezidenta USA počas vlády Baracka Obamu. Súčasný šéf Bieleho domu s čínskym lídrom už dvakrát telefonoval. Ostatný telefonát, ktorý sa uskutočnil minulý mesiac, trval podľa diplomatov zhruba 90 minút.

(tasr)