Rakúsky kancelár Sebastian Kurz sa zaviazal, že zostane na čele vlády napriek vyšetrovaniu pre údajné úplatkárstvo.

Sebastian Kurz

Politik popiera, že by sa previnil.

Rakúski protikorupční prokurátori v stredu informovali, že vyšetrujú Kurza, ďalších deväť ľudí a tri organizácie pre podozrenie z porušenia dôvery a úplatkárstva. Vykonali tiež prehliadky na úrade kancelára, ministerstve financií a kanceláriách Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Prípad sa zameriava na obvinenia z financovania manipulovaných prieskumov verejnej mienky z rokov 2016 – 2018, ktoré vyšli v novinách bez uvedenia, že je to reklama, zo zdrojov ministerstva financií.

Kurz, ktorý sa stal po prvý raz kancelárom v roku 2017, sa pre verejnoprávneho vysielateľa ORF v stredu v noci vyjadril, že odmieta zodpovednosť v danom prípade. „Absolútne nič nenaznačuje, že som nariadil, aby si ministerstvo financií objednalo reklamy alebo prieskumy verejnej mienky,“ povedal. Jeho textové správy podľa neho neobsahujú pokyny ani žiadosti, ale prokurátori predstavili „teóriu, že všetko nariadil Kurz“. Kancelár je podľa svojich slov voči obvineniam „veľmi pokojný“.

„Nechápem prečo by som mal vždy ja byť na vine za všetko bezprávie. Pozrime sa, či sú tieto obvinenia voči zamestnancom ministerstva financií pravdivé. Pri najlepšej vôli na svete si to neviem predstaviť,“ vyjadril sa Kurz.

Poprední predstavitelia ÖVP vyhlásili, že uniknuté informácie v médiách z ostatných dní o plánovaných prehliadkach mali uškodiť strane aj jej lídrovi Kurzovi.

Protikorupčné orgány už v máji začali vyšetrovanie Kurza pre podozrenia z falošných vyhlásení pred parlamentným výborom. Tridsaťpäťročný politik to tiež popiera.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

(sita)