Svetová zdravotnícka organizácia v stredu podporila prvú vakcínu proti malárii na svete a odporučila, aby ňou očkovali deti v Afrike. Krok odporučili dve poradné skupiny organizácie a podľa jej generálneho riaditeľa Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa je to „historický moment“.

„Dnešné odporúčanie ponúka záblesk nádeje pre kontinent, ktorý nesie najväčšie bremeno tejto choroby. Očakávame, že oveľa viac afrických detí bude chránených pred maláriou a vyrastie v zdravých dospelých,“ vyhlásila regionálna riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová.

Rozhodnutie sa podľa WHO zakladá zväčša na výsledkoch trvajúceho výskumu v Ghane, Keni a Malawi, ktorý sleduje viac ako 800-tisíc detí, ktoré dostali vakcínu od roku 2019. Vedľajšie účinky vakcíny sú zriedkavé, uviedla zdravotnícka organizácia s tým, že sa však môže objaviť horúčka, ktorá môže vyústiť do dočasných kŕčov.

Vakcínu známu ako Mosquirix vyvinula farmaceutická firma GlaxoSmithKline v roku 1987. Je to prvá autorizovaná vakcína proti malárii, no stále čelí výzvam. Látka je účinná len na zhruba 30 percent, vyžaduje si štyri dávky a jej ochrana oslabuje po niekoľkých mesiacoch. Podľa vedcov však aj napriek tomu môže mať veľký vplyv v boji proti malárii v Afrike, ktorá je domovom väčšiny zo svetových 200 miliónom prípadov a 400-tisíc úmrtí ročne.

Malária je parazitické ochorenie, ktoré šíria komáre. Medzi ďalšími nástrojmi, ktoré sa v boji proti nej používajú po desaťročia, sú sieťky nad posteľami či insekticídy.

(sita)