To, čo sa deje niekoľko týždňov na hranici Poľska a Bieloruska, nemá obdoby. Lukašenko letecky zváža migrantov z Istanbulu, Damasku či Dubaja. Ide o neuveriteľne cynickú hru, ktorá prekonala aj to, ako s migračnou kartou narábalo Erdoganovo Turecko, píše Jaroslav Daniška v Štandarde. Po intervencii Európskej komisie a Litvy skončili podobné lety z irackého Bagdadu, Erbilu či Basry.

Poľsko reaguje zvýšením počtu svojich vojakov na hranici. Poliaci v stredu zvýšili počet svojich vojakov nasadených na hraniciach s Bieloruskom. Minister obrany Mariusz Blaszczak v stredu oznámil, že pracovníkom pohraničnej stráže v súčasnosti poskytuje podporu už 3 000 vojakov. To je o 600 viac ako minulý týždeň. Dá sa predpokladať, že počty budú ďalej narastať.

„Všetko sa začalo ako pomsta bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka voči Poľsku, ktoré sa po zmanipulovaných voľbách stalo jeho tvrdým kritikom. V Poľsku našli ochranu mnohí Bielorusi, vysielajú odtiaľ aj viaceré bieloruské nezávislé médiá. Navyše, EÚ s podporou Poľska zaviedla voči jeho režimu sankcie, čo bola posledná kvapka. Lukašenko sa po konsolidácii moci po voľbách rozhodol úder vrátiť. V máji vyhlásil, že Bielorusko už nebude migrantom brániť pri prekračovaní hraníc do krajín EÚ. Odvtedy vyskúšal viacero spôsobov, ako zvýšiť tlak, najskôr na Litvu, teraz najmä na Poľsko. Obidva štáty sa začali brániť a hranicu chrániť“, píše Jaroslav Daniška.

Celý text si môžete prečítať v denníku Štandard.

(fan)