Pri razii neďaleko Kábulu zadržali Talibovia bojovníkov Islamského štátu. Udialo sa tak iba niekoľko dní po nedeľňajšom bombovom útoku.

Ozbrojenci afganského vládneho hnutia Taliban zadržali neďaleko Kábulu štyroch členov bunky džihádistickej organizácie Islamský štát (IS). Informoval o tom v stredu hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid, píše agentúra Reuters.

K zadržaniu bojovníkov IS došlo iba niekoľko dní po nedeľňajšom bombovom útoku pred jednou z najväčších mešít v afganskej metropole Kábul, ku ktorému sa prihlásili džihádisti z IS. Pri útoku bolo zabitých alebo zranených mnoho civilistov, údaje o presnom počte obetí sa rôznia. V mešite sa v čase útoku nachádzali viacerí vysokopostavení talibanskí predstavitelia.

Špeciálne sily Talibanu ešte v nedeľu večer – niekoľko hodín po výbuchu – zlikvidovali bunku Islamského štátu v severnej časti Kábulu. Podobný zásah sa uskutočnil aj v stredu západne od Kábulu: zatknutí boli štyria členovia IS a zaistené bolo množstvo zbraní a dokumentov.

Afganská odnož IS s názvom Islamský štát-Chorasán (IS-K) v krajine operuje od roku 2015. Jej členovia sú rovnako ako talibovia sunnitskí radikáli, ale obe skupiny majú dlhodobé mocenské a ideologické spory.

IS-K sa prihlásila k samovražednému teroristickému útoku pri jednom zo vstupov na letisko v Kábule, pri ktorom  26. augusta  prišlo o život najmenej 182 ľudí vrátane 13 amerických vojakov. V stredu IS uviedol, že zoťal hlavu zajatému príslušníkovi Talibanu v meste Džalalabad na východe krajiny.

Od polovice augusta, keď Taliban prevzal moc v Afganistane,  vzrástol počet útokov páchaných džihádistami z afganskej odnože IS, čo vyvolalo obavy z vypuknutia rozsiahlejšieho konfliktu medzi oboma súperiacimi militantnými skupinami.

(tasr)