Rakúskeho kancelára Kurza vyšetruje prokuratúra pre podozrenia z úplatkárstva.

Sebastian Kurz

Rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA) v stredu popoludní potvrdila, že pre podozrenia zo sprenevery a úplatkárstva vedie vyšetrovanie voči kancelárovi Sebastianovi Kurzovi, ako aj deviatim ďalším obvineným a trom združeniam. Informovala o tom agentúra APA.

Rakúske médiá už predtým uviedli, že v stredu ráno prebehli prehliadky v sídle vládnucej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), úrade kancelára Kurza i na dvoch ministerstvách. Dôvodom sú obvinenia, že verejné peniaze boli prostredníctvom korupčných zmlúv použité na zaistenie pozitívneho obrazu ÖVP v bulvárnych novinách.

Prieskumy v prospech ÖVP boli údajne fingovane účtované ako výdavky na štúdie ministerstva financií a zverejnené v denníku Österreich. Takisto mala byť uzatvorená dohoda o zverejňovaní inzerátov v súvislosti s prieskumami. V rokoch 2016 – 2018 boli „zdroje z ministerstva financií použité na financovanie čiastočne zmanipulovaných prieskumov, ktoré slúžili výlučne politickému záujmu strany a jej vrcholných funkcionárov“, uvádza WKStA.

V tomto čase Kurz podľa agentúry AFP prevzal vedenie ÖVP a vytvoril vládu s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), ktorá bola pri moci v rokoch 2017 – 2019. Čo sa týka uvedených združení, voči ktorým prokuratúra vedie vyšetrovanie, ide okrem iného o samotnú ÖVP a mediálnu skupinu Österreich, uvádza APA odvolávajúca sa na príkaz na domovú prehliadku.

V máji začali Kurza vyšetrovať v súvislosti s údajnou krivou výpoveďou v parlamentnom výbore „Ibiza“. Ten vytvorili opozičné strany s cieľom preskúmať možné korupčné správanie za čias bývalej koalície Kurzovej ÖVP s FPÖ po prevalení korupčného škandálu z roku 2019. Kurz obvinenia odmieta.

Foto: TASR / Jaroslav Novák

(tasr, min)