Severoatlantická aliancia sa rozhodla odobrať akreditáciu ôsmim členom Stálej misie Ruska pri NATO, pretože mali pracovať v utajení pre ruské tajné služby. Informovali o tom agentúra AP a AFP. „Môžeme potvrdiť, že sme odobrali akreditáciu ôsmim členom Stálej misie Ruska pri NATO, ktorí pôsobili ako nelegálni ruskí spravodajskí dôstojníci,“ uviedol predstaviteľ Aliancie, ktorý nechcel byť menovaný.

NATO takisto znížilo počet akreditovaných pozícií, ktoré môže Rusko obsadiť vo svojom zastúpení pri Aliancii, z doterajších 20 na desať. Toto rozhodnutie nadobudne účinnosť koncom októbra. Rozhodnutie o znížení počtu diplomatov bolo podľa zdroja prijaté v reakcii na údajné nepriateľské aktivity Ruska. NATO je však stále otvorené pre zmysluplný dialóg.

V roku 2018 vypovedala Aliancia v reakcii na útok nervovoparalytickou látkou zo skupiny novičok v britskom meste Salisbury sedem členov ruskej misie. Aj vtedy nasledovalo zníženie maximálnej veľkosti ruskej delegácie pri NATO z 30 na 20 ľudí. Pri útoku v Salisbury boli v marci 2018 otrávení bývalý dvojitý agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra Julija. Obaja otravu prežili. Britskí vyšetrovatelia označili za podozrivých dvoch občanov  Ruskej federácie. Rusko akúkoľvek zodpovednosť za tento útok odmieta.

(tasr, min)