U rakúskeho kancelára a v jeho strane boli policajné razie. Sebastian Kurz je podozrivý z korupcie.

Sebastian Kurz

Rakúska protikorupčná prokuratúra (WKStA) vykonala v stredu ráno viacero prehliadok v sídle vládnucej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP), úrade kancelára Sebastiana Kurza a na ministerstve financií. Dôvodom sú podozrenia, že verejné peniaze boli prostredníctvom korupčných zmlúv použité na zaistenie pozitívneho obrazu ÖVP v bulvárnych novinách. Informovali o tom agentúry APA a AFP.

Vyšetrovatelia sa zamerali na osoby z najbližšieho okolia kancelára – jeho hovorcu Johannesa Frischmana, splnomocnenca pre médiá Geralda Fleischmanna, poradcu Stefana Steinera a ich pracoviská v úrade kancelára a v centrále ÖVP, potvrdil pre APA Kurzov hovorca.

Podľa rozhlasovej stanice Ö1 sa razie týkali podozrení, že peniaze rezortu financií boli využité na zaplatenie prieskumov verejnej mienky v prospech Kurza. Tie mali byť následne zverejnené v denníku Österreich výmenou za lukratívne inzeráty od vlády. Kurz je podľa uniknutého súdneho príkazu podozrivý, že bol v tejto veci spoluvinníkom, uvádza AFP.

Rakúske úrady zároveň oznámili, že spolu s Kurzom vyšetrujú dalších deväť ľudí. Z opozície zaznievajú hlasy, aby kancelár odstúpil z funkcie.

Kurza v minulosti vyšetrovali pre podozrenia z krivej výpovede pred výborom vyšetrujúcim korupčnú kauzu Ibiza z roku 2019, ktorá spôsobila pád jeho vtedajšej vlády s krajne pravicovou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ). Obvinenia voči nemu však v tejto záležitosti vznesené neboli.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

(tasr, haj)