Policajti a prokurátori v južnom Poľsku vyšetrujú grafiti v angličtine a nemčine, ktoré sa objavili na viacerých budovách múzea Auschwitz-Birkenau, na mieste niekdajšieho nacistického koncentračného tábora Auschwitz.

Bezpečnostná služba našla v utorok grafiti nastriekané na deviatich drevených budovách v časti, ktorá nie je monitorovaná kamerovým systémom. Polícia uviedla, že pátra po osobe alebo osobách zodpovedných za poškodenie historického objektu. Vandalom za tento trestný čin hrozí až 8-ročné väzenie.

Ako uviedla Malgorzata Jurecká, policajná hovorkyňa v Osvienčime, súdni znalci určia, či majú grafiti antisemitský obsah. V prípade, že to tak bude, páchateľom môže tiež hroziť obvinenie z nenávistného trestného činu, za ktorý môžu dostať tri roky väzenia.

Predstavitelia múzea charakterizovali niektoré z grafiti ako antisemitské a obsahujúce známe frázy používané popieračmi holokaustu. Zároveň požiadali svedkov o pomoc pri vyšetrovaní.

V Auschwitzi nacisti zavraždili viac ako 1,1 milióna ľudí, z ktorých prevažná väčšina boli Židia. O svoje životy tam však prišlo aj mnoho Poliakov, Rómov či sovietskych vojnových zajatcov. Celkovo nacisti a ich kolaboranti zabili v Európe zhruba šesť miliónov Židov a milióny ďalších ľudí.

Organizácia Spojených národov (OSN) v roku 2005 vybrala dátum oslobodenia tábora Auschwitz-Birkenau, 27. január 1945, za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

(sita)