Maďarsko predstavilo plány na nákup ornej pôdy v krajinách strednej a východnej Európy vrátane Slovenska. Na tento účel by mali poputovať stovky miliónov eur. Naši ministri pôdohospodárstva a zahraničných vecí nadšení nie sú a padajú aj slová o vybočení zo slušnej diplomatickej praxe, píše Tomáš Dugovič v denníku Štandard.

„Kabinet maďarského predsedu vlády Viktora Orbána avizoval ambiciózne plány na nákup poľnohospodárskej pôdy v okolitých krajinách strednej a východnej Európy. Týkalo by sa to aj Slovenska. V uznesení vlády k tejto problematike sa uvádza, že nákup by sa mal uskutočňovať prostredníctvom novovytvoreného kapitálového fondu ornej pôdy, ktorým sa majú vytvoriť základy expanzie maďarských podnikov do cudziny. Orbánovci chcú do fondu napumpovať až 400-miliónov eur, ktoré budú môcť následne čerpať poľnohospodári z opačnej strany Dunaja a dôležitú komoditu za hranicami obhospodarovať“, píše Tomáš Dugovič.

V článku v denníku Štandard tiež pripomína, že na začiatku júna tohto roka sa objavili správy o tom, že kabinet premiéra Orbána odkúpil dve lukratívne budovy v historickom centre Košíc. Ide o objekt známy ako Čákiho-Dezőfiho palác a rovnakého vlastníka, teda Ministerstvo zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska, má už oficiálne aj meštiansky dom na Hlavnej 42.

(fan)