Európska komisia vyzýva členské štáty, aby sa pripravili na zimu s vysokými cenami energií. 
Prioritou v krátkodobom horizonte je ochrana domácností s nízkymi príjmami.

Nadchádzajúcu zimnú sezónu v Európe poznamenajú vysoké ceny energií. Vyhlásila to v stredu európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová. Počas zimy zostanú ceny plynu vysoké a od jari budúceho roka by mali postupne klesať, uviedla počas stredajšej rozpravy v Európskom parlamente. Pre ďalší vývoj je podľa nej rozhodujúce, aká chladná bude zima. „Tento cenový šok nesmieme podceňovať,“ zdôraznila.

K extrémne vysokým cenám viedlo viacero dôvodov vrátane vystupňovaného dopytu po energiách v čase, keď sa svetové hospodárstvo zotavuje po uvoľnení pandemických reštrikcií. Okrem toho sa zásoby plynu v Európe v dôsledku nezvyčajne chladnej zimy v uplynulom roku zmenšili. K obmedzeniu dodávok viedli aj údržbárske práce na potrubiach počas leta. Starý kontinent tiež znížil vlastnú produkciu plynu a slabší vietor negatívne vplýval na dodávky energií z obnoviteľných zdrojov.

Z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné, aby sa EÚ stala menej závislou od fosílnych palív a ich kolísavých cien, pokračovala eurokomisárka. Za prioritu v krátkodobom horizonte považuje ochranu domácností s nízkymi príjmami, napríklad prostredníctvom priamych platieb alebo nižších daní za energie.

(sita)