Situácia, že koncom zimy budeme mať na Slovensku a v celej Európe vážny problém s dodávkami plynu, nie je úplne vylúčená, hovorí energetický expert Karel Hirman. v rozhovore pre Postoj. Ale zatiaľ je skôr pravdepodobné, že to prežijeme bez takýchto krajných opatrení, aj keď nervozita bude pretrvávať celú zimu. Fosílna éra sa podľa neho končí. Keď sa niečo končí a niečo nové sa začína, tak to prechodné obdobie je vždy veľmi citlivé.

„Súhlasím s tým, že vypínanie jadrových elektrární v Nemecku je hlúpe. Dôvodom bola havária v japonskej elektrárni vo Fukušime, ktorú spôsobilo cunami. Ale Japonci svoje jadrové elektrárne neodstavili. Otestovali ich, posilnili ich bezpečnosť a drvivá časť jadrových elektrární v Japonsku ďalej funguje. To je ukážka toho, ako si sami vieme zarábať na krízovú situáciu. Vo výsledku dnes produkcia emisií z uhoľných elektrární v Nemecku dosahuje vrchol. Keď budem citovať filmovú klasiku, tak „soudruzi v Berlíne někde udělali chybu“. Sú to chyby, ktoré diskreditujú samotný prechod od fosilných palív k iným druhom energie. A tento prechod je nutný“, hovorí Hirman v rozhovore s Jozefom Majchrákom v Postoji.

„Nemci momentálne napriek tomu, že sa bijú do pŕs, akú majú zelenú energetiku, postavili nové uhoľné zdroje a podiel uhlia na výrobe elektriny je dnes v Nemecku najvyšší. Z môjho pohľadu je nonsens, že bezemisný zdroj elektriny, ale aj tepla, ako je jadrová elektráreň, idete odstaviť a miesto toho potrebujete zapínať uhoľné a plynové zdroje. Samotný dlhodobý cieľ zelenej energetiky je správny. Uhlie, ropa a plyn sú naozaj problém, nielen klimatický, ale pre mňa aj bezpečnostný. Byť tak veľmi závislý od dovozov je neúnosné a skôr či neskôr nás to dostane do vážnych problémov a konfliktov“, hovorí analytik Karel Hirman v Postoji.

(fan)