Klimatickí aktivisti zo skupiny Insulate Britain sa ospravedlnili za komplikácie, ktoré spôsobili obyvateľom svojimi opakovanými blokádami ciest v Londýne. Informovala o tom v utorok na svoje webovej stránke stanica Sky News. Insulate Britain v posledných týždňoch viackrát zablokovala cesty a kľúčové križovatky v Londýne a v jeho okolí.

Hovorca tejto skupiny Liam Norton povedal, že k takémuto konaniu sa Insulate Britain uchýlila, pretože si to vyžiadala súčasná vážna klimatická kríza. „Premiéra žiadame, aby urobil vyhlásenie, ktoré chce krajina počuť – že vláda bude plniť svoje sľuby, že nás bude chrániť,“ vyhlásil Norton.

Britská ministerka vnútra Priti Patelová v utorok oznámila, že vláda plánuje sprísniť tresty za výtržnosti a nepovolené zásahy na cestných komunikáciách. Vládna Konzervatívna strana bude podľa Patelovej vždy podporovať právo ľudí na vyjadrenie svojich názorov prostredníctvom protestov, ktoré však musia byť v súlade s platnými zákonmi. Skupina Insulate Britain je odnožou známejšieho klimatického hnutia Extinction Rebellion. Od polovice septembra jej členovia už niekoľkokrát zablokovali dopravu na londýnskom obchvate.

Insulate Britain žiada britskú vládu, aby viac investovala do izolácie domov a bytov po celom Spojenom kráľovstve s cieľom ušetriť energie a znížiť množstvo emisií CO2. Aktivisti vyhlásili, že budú pokračovať v protestoch, pokým sa britská vláda nezaviaže, že do roku 2030 zlepší izoláciu 29 miliónov budov.

(tasr, min)