Slovenský hydrometeorologický ústav vydal pre viaceré okresy na severe a západe Slovenska výstrahu pred silným vetrom. Informoval o tom na svojom webe. Aj keď je predpokladaná rýchlosť vetra v tomto ročnom období a oblastiach bežná, predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.

Výstraha prvého stupňa pred vetrom na horách platí okresy Žilina, Martin, Turčianske Teplice, Námestovo, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Brezno, Liptovský Mikuláš, Tvrdošín a Poprad do 20:00. Meteorológovia očakávajú na horách nad cca 1 300 metrov nad morom ojedinele výskyt vetra, ktorý dosiahne v nárazoch rýchlosť 30 až 35 m/s (110 – 125 km/h). Priemerná rýchlosť vetra môže dosiahnuť ojedinele okolo 21 m/s (75 km/h), čo je víchrica.

Pre okresy Skalica, Senica, Malacky, Myjava, Trnava, Piešťany, Hlohovec, Nitra, Nové Zámky a Levice platí do 18:00 výstraha prvého stupňa pred vetrom. Ten môže v nárazoch dosiahnuť rýchlosť 18 až 20 m/s, respektíve 65 – 70 km/h. SHMÚ predpokladá, že priemerná rýchlosť vetra bude 12 m/s (45 km/h).

(sita)