Počet obetí koronavírusu v Rusku stúpol na novú rekordnú úroveň. Za uplynulý deň nahlásili vyše 25 tisíc nových infekcií a 895 úmrtí. Podľa Kremľa táto situácia vyvoláva obavy, ale napriek tomu neuvažuje o celoštátnom lockdowne alebo iných celoštátnych opatreniach.

Vo viacerých ruských regiónoch obmedzili vstup na masové podujatia a do niektorých verejných priestorov, ako sú divadlá, kiná, reštaurácie a bary. Vstup povoľujú len vakcinovaným ľuďom, tým, ktorí nedávno prekonali ochorenie COVID-19 alebo sa môžu preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Rozsiahly ale vážne podfinancovaný systém ruského zdravotníctva už začína prejavovať známky preťaženia. Podľa ruských predstaviteľov je dôvodom nízka miera zaočkovanosti. Doteraz sa úplne zaočkovalo len 27,4 percenta zo 146-miliónovej populácie Ruska. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že príčinou pomalého tempa vakcinácie je „nedostatočne aktívna kampaň na vysvetlenie, že neexistujú alternatívy“ voči očkovaniu.

(tasr)