K víťazstvu v talianskych komunálnych voľbách smerujú stredoľaví kandidáti, populisti sa prepadli.Vyplýva to z čiastočných výsledkov a projekcií. Naopak prepad zaznamenali populisti. Starostku Ríma Virginiu Raggi, kandidátku populistického Hnutia piatich hviezd, podľa všetkého čaká prehra a ani v Turíne sa kandidát v súčasnosti najväčšej strany v talianskom parlamente nedostane do druhého kola volieb.

Ak budú projekcie zhodné s konečnými výsledkami, do druhého kola volieb v Ríme sa dostane demokrat a bývalý minister financií Roberto Gualtieri a rozhlasový komentátor Enrico Michetti, ktorého vybrala líderka krajne pravicovej strany Bratia Talianska Giorgia Meloni. Kľúčom k víťazstvu v druhom kole rímskych volieb je podľa agentúry AP získanie podpory sklamaných podporovateľov Raggi.

V Ríme aj v Turíne predstavitelia Hnutia piatich hviezd odmietli ponuku Demokratickej strany na alianciu v boji proti pravicovým silám a rozhodli sa kandidovať samostatne. Kde sa tieto strany spojili, ich kandidáti smerovali k jasným víťazstvám. „Vyhráte tam, kde rozšírite koalíciu,“ vyjadril sa líder demokratov Enrico Letta odkazujúc na úspechy v Neapole a Bologni. Samotný Letta vyhral v Sienne voľné kreslo v dolnej komore talianskeho parlamentu.

Víťazstvo si pripísal aj stredoľavý starosta Milána Giuseppe Sala, ktorý by mal podľa čiastočných výsledkov získať 56 percent hlasov a pokračovať tak v úrade v druhom funkčnom období.

V komunálnych voľbách v tisícke miest v krajine mohlo hlasovať približne 12 miliónov oprávnených voličov, čo je zhruba 20 percent talianskej populácie. Účasť však bola slabšia ako v predošlých voľbách v roku 2016, a to konkrétne menej ako 55 percent.

Dvojdňové hlasovanie bolo široko vnímané ako test politických aliancií pred nadchádzajúcimi parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať na jar 2023.

(sita)