Parlament dnes bude pokračovať rozpravou o Lipšicovej správe. Septembrová schôdza parlamentu trvá štvrtý rokovací týždeň, začala sa po odchode pápeža Františka. Poslanci by mali hlasovať aj o správe o činnosti generálnej prokuratúry za minulý rok. Debatu o správe generálneho prokurátora Maroša Žilinku zákonodarci ukončili minulý týždeň.

Špeciálny prokurátor Lipšic pred poslancami okrem iného počas svojho vystúpenia hovoril o výhradách k jeho mediálnym vyjadreniam. Poznamenal, že prvé mesiace vo funkcii nedával žiadne rozhovory a ani ich nemal v pláne robiť. Vzhľadom na to, že Úrad špeciálnej prokuratúry napádali vplyvné podozrivé a obvinené osoby alebo vplyvní politici, tak považoval za potrebné reagovať. Podotkol, že by bol radšej, keby sa špeciálnej prokuratúry zastal niekto iný. Hovoril o tom aj s generálnym prokurátorom Žilinkom.

Poslanci majú na aktuálnej schôdzi tiež prerokovať tri správy o stave použitia informačno-technických prostriedkov za prvý polrok 2021. Ide o takzvané správy o odpočúvaní, ktoré predkladajú výbor pre obranu a bezpečnosť, výbor na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby a výbor na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva.

Septembrová schôdza parlamentu je jedna z najdlhších v tomto volebnom období. Rokuje sa už štvrtý týždeň. Schôdza sa začala 16. septembra, teda deň po odchode pápeža Františka.

(sita)