Predstavitelia ľudskoprávneho projektu Gulagu.net vyviezli z Ruska tajný videoarchív o mučení v centrách predbežného zadržania a vo väzniciach. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy to v pondelok uviedol zakladateľ Gulagu.net Vladimir Osečkin.

Ide o tajný videoarchív s objemom 40 GB. Zábery boli nasnímané v niekoľkých inštitúciách ruskej Federálnej služby pre výkon trestu (FSIN), ktoré sú pod kontrolou agentov z oddelenia M pôsobiaceho v rámci Federálnej bezpečnostnej služby (FSB).

Archív podľa Osečkina obsahuje viac ako 1000 videí a dokumentov, ktoré potvrdzujú „systémový charakter mučenia v ruských väzniciach“.

Je v ňom aj najmenej 24 videosúborov, ktoré nakrútili „kápovia“, keď na pokyn operatívcov „spracúvali“ zadržaných. Podľa Osečkina tieto zábery boli natočené videokamerami FSIN.

Osečkin vysvetlil, že príslušníci FSIN a FSB dávali svojim „agentom“ príkazy, aby mučili zatknutých a odsúdených väzňov, prinútili ich spolupracovať a podať potrebné svedectvo.

Šlo o násilné činy, pričom páchané aj „v zvrátenej forme“, a to voči ľuďom, ktorí boli bezmocní: boli už bití, vyzlečení, spútaní, poznamenal aktivista za ľudské práva.

Ľudskoprávne centrum Gulagu.net ukončilo svoju činnosť v Rusku 25. mája tohto roku a ruské úrady koncom júla tohto roku zablokovali webovú stránku centra, ktoré bolo založené v roku 2011 s cieľom chrániť práva zadržaných osôb. O zablokovaní internetovej stránky Gulagu.net rozhodol súd.

(tasr)