Prevádzkovateľ plynovodu Severný Prúd 2 v pondelok oznámil, že začal plniť potrubie plynom. Najnovší krok smerom k spusteniu prevádzky plynovodu prichádza v čase, keď Európa čelí energetickej kríze, jej zásoby zemného plynu sú nízke a ceny energií prudko rastú. „Procedúra privádzania plynu do prvého reťazca plynovodu Nord Stream 2 sa začala,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Nord Stream 2 AG.

„Tento reťazec sa bude postupne napĺňať, aby sa vytvorila potrebná zásoba a tlak ako predpoklad neskorších technických skúšok,“ uviedla švajčiarska spoločnosť, ktorú vlastní dcéra ruského plynárenského gigantu Gazprom. Dodala, že informácie o „ďalších technických krokoch zverejní včas“. Nord Stream 2 už roky rozdeľuje Európu a zvyšuje napätie medzi blokom a Washingtonom.

Plynovod odkláňa dodávky z existujúcej trasy cez Ukrajinu. Očakáva sa, že pripraví Kyjev, spojenca Európskej únie (EÚ), o poplatky za tranzit vo výške približne 1 miliardy eur ročne. Vzhľadom na to, že ceny plynu v Európe rýchlo rastú, Medzinárodná agentúra pre energetiku vyzvala Rusko, aby viac „otvorilo kohútiky“. Moskva v tejto súvislosti uviedla, že čaká na uvedenie plynovodu Nord Stream 2 do prevádzky, a dodala, že plynovod pomôže v boji proti rastúcim cenám plynu v Európe.

(tasr)