Poskytovanie zdravotnej starostlivosti v žiadnom prípade nebude ohrozené. Hovorí Vladimír Lengvarský v reakcii na nižšiu platbu štátu za svojich poistencov. Šéf rezortu zdravotníctva a zároveň aj Ministerstvo financií (MF) SR potvrdili, že ak sa preukáže, že tretia vlna pandémie nespôsobuje taký masívny odsun zdravotnej starostlivosti, priebežne dofinancuje všetku poskytnutú zdravotnú starostlivosť.

MF SR tiež uviedlo, že štát priebežne zabezpečuje dostatočné financovanie v súlade so zákonom o zdravotnom poistení a vždy pozerá na celkové výdavky v zdravotníctve v závislosti od ekonomického vývoja.

„Tak sa stalo aj pred rokom, keď očakávaním historického výpadku odvodov štát zvýšil svoju platbu o skoro 300 miliónov eur na 1,43 miliardy eur. Keďže takýto veľký výpadok však nenastal, túto sumu sčasti premietame naspäť. Zároveň v súvislosti s prichádzajúcou treťou vlnou očakávame odklad poskytnutia zdravotnej starostlivosti vo finančnom vyjadrení približne 200 miliónov eur z konca tohto roka na začiatok ďalšieho,“ reagoval pre TASR rezort financií.

Zdôraznil, že zdravotníctvu „žiadne prostriedky neberie, len ich presúva na obdobie, keď budú potrebné“. Rezort financií pripomenul, že v tomto roku pôjdu zo štátneho rozpočtu do zdravotníctva dokopy takmer dve miliardy eur. „To predstavuje historicky najvyššiu sumu a zvýšenie až o 63 percent oproti roku 2019,“ uzavrel.

Vzhľadom na aktuálnu daňovú prognózu sa má platba za poistencov štátu znížiť o viac ako 232 miliónov eur na sumu 1,2 miliardy eur. Šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽANO) preto koncom septembra požiadal Lengvarského o viazanie rozpočtových prostriedkov v spomínanej sume. To kritizuje mimoparlamentný Hlas-SD, podľa ktorého tak vláda „hodila slovenské zdravotníctvo cez palubu“, a vyzýval Lengvarského, aby to odmietol. Ten odkázal, že „vie, čo má robiť, čo sa týka ministerstva zdravotníctva“.

Štát platí zdravotné poistenie napríklad za seniorov, deti, študentov, ženy na materskej či nezamestnaných.

(tasr)