Andrej Babiš priznal, že kúpil šesťnásť nehnuteľností vo Francúzsku za takmer 400 miliónov korún, ktoré si poslal cez svoje offshorové firmy. To, že by však nejaké nehnuteľnosti alebo offshory vlastnil, pre spravodajský server Novinky.cz poprel.

Babiš v pondelok priznal, že kúpil nehnuteľnosti na francúzskej riviére. Novinárom povedal, že mu nákup cez reťazec offshorových firiem odporučila realitná kancelária. Pripustil, že takýto postup nebol vhodný pre politika, vtedy však vraj v politike nefiguroval, ako sám doplnil v Českej televízii.

„Bolo to odporúčanie realitnej kancelárie; odporučila to kúpiť cez advokáta. Nie je to nič nelegálne,“ povedal Babiš.

Premiér pre Novinky zároveň uviedol, že žiadne nehnuteľnosti nevlastní. „Ja žiadne offshorové firmy nevlastním a ani žiadnu nehnuteľnosť vo Francúzsku. Kvôli českému zákonu ‚lex Babiš‘ nemám už ani svoju bývalú českú firmu,“ napísal Novinkám premiér, ktorý zistenie investigatívnych novinárov odmieta a považuje to za snahu o očiernenie svojej osoby pred parlamentnými voľbami, ktoré sa budú konať v piatok a sobotu.

Babiš ako fyzická osoba tieto nehnuteľnosti nemá napísané na seba. Majetky spadajú pod holdingy Agrofert a SynBiol, ktoré premiér v roku 2017 previedol v dôsledku zákona o konflikte záujmov do zverenských fondov. Premiér je však stále beneficientom fondu. Po odchode z politiky si holdingy môže opäť z fondov vziať.

(tasr)