Európska únia zvažuje vojenskú výcvikovú misiu pre ukrajinských dôstojníkov kvôli „prebiehajúcim vojenským aktivitám“ Ruska,  píše Euractiv.

Pracovný dokument EÚ hovorí o nezávislom programe odbornej prípravy s názvom „Vojenská poradná a výcviková misia Ukrajina“. Tento dokument ako prvé citovali nemecké noviny Welt am Sonntag. Podľa medializovaných informácií ukrajinskí ministri zahraničných vecí a obrany požiadali o program odbornej prípravy listom adresovaným hlavnému diplomatovi EÚ Josepovi Borrellovi v júli tohto roku.

„Vojenská misia by zdôraznila viditeľnosť a oddanosť krajín EÚ voči Východnému partnerstvu ,“ uvádza sa podľa portálu Euractiv v citovanom pracovnom dokumente diplomatickej služby EÚ. Východné partnerstvo, vzniklo v roku 2009 na podporu Ukrajiny, Gruzínska, Moldavska, Bieloruska, Arménska a Azerbajdžanu. Nemá však vojenský rozmer. Takáto vojenská misia by podľa materiálu „bola vyjadrením solidarity s Ukrajinou vzhľadom na prebiehajúce vojenské aktivity Ruska v oblasti hraníc s Ukrajinou a na nezákonne anektovanom Kryme “.

Podľa správy sú za túto vojenskú výcvikovú misiu najmä „východoeurópania“, podporu vyjadrili aj Švédsko a Fínsko. Na druhej strane Taliansko, Grécko a Cyprus sú údajne medzi tými, ktorí sú proti „zbytočným provokáciam“ voči Moskve. Legitimita misií a operácií EÚ v súčasnosti vyplýva z jednomyseľnosti, čo znamená, že všetky členské štáty by s misiou museli súhlasiť, pripomína Euractiv.

(fan)