Školy potrebujú legislatívu na reguláciu mobilov, myslí si Ján Kotman, riaditeľ Základnej školy Jarná v Žiline. V rozhovore s Evou Struhárňanskou v Štandarde hovorí, že sociálne siete by nezakazoval, treba ich podľa neho využiť tak, aby sme na deti pôsobili kladne.

„Nové technológie nám priniesli mnoho nového a nepoznaného. Ušetrili nám čas – netreba sa napríklad viazať na pevnú linku. Ušetrený čas však často venujeme zbytočnostiam. V súčasnosti môžeme posielať fotografie, zvuky, videá okamžite a bez akejsi autocenzúry. A čo teda vlastne posielame? Množstvo nikomu nepotrebného balastu. Tiež nezmyselne čokoľvek komentujeme. Stali sa z nás tí, čo všetko vedia. Reagujeme okamžite, nie po zrelej úvahe“, hovorí riaditeľ základnej školy.

Ovplyvňujňe to už aj školákov. „Skáču napríklad učiteľom do reči, nenechajú ich dopovedať vetu. Častokrát prerušia učiteľa svojou otázkou. Pritom učiteľ smeruje práve k ich informovanosti. Keby chvíľku počkali, dozvedeli by sa. A nielen odpoveď na ich jednoduchú otázku, dostali by komplexnejšiu informáciu. Potrebujeme sa učiť nakladať s týmito vecami a tiež si stanoviť vlastné mantinely. Treba rozmýšľať, čo a komu posielame – či to za to stojí a či adresát stojí o tieto „materiály“. Sme zahltení“, konštatuje Ján Kotman v rozhovore v denníku Štandard.

(fan)