Obvineného bývalého riaditeľa policajnej inšpekcie Adriána Szabóa odsúdili dnes na trojročný podmienečný trest s odkladom na päť rokov.

„Vzhľadom na to, že na dnešnom verejnom zasadnutí obvinený odpovedal na všetky otázky slovom ‚áno‘, mám za to, že sú splnené všetky náležitosti na schválenie dohody o vine a treste. Navrhujem súdu dohodu o vine a treste s príslušnou úpravou schváliť a potvrdiť ju verejným vyhlásením rozsudku,“ vyhlásil pred schválením dohody prokurátor ÚŠP. „Obhajoba navrhuje, aby súd dohodu s príslušnou úpravou schválil a prijal,“ uviedol obhajca Zoltán Perhács. „S pokorou žiadam, aby súd takúto dohodu schválil,“ povedal Szabó.

Súčasťou dohody je aj uloženie peňažného trestu vo výške 25.000 eur a trestu prepadnutia veci, konkrétne dvoch mobilných telefónov značky iPhone a televízneho prijímača značky Panasonic. V prípade, že by ho nezaplatil, ukladá sa mu náhradný trest vo výške jedného roku. Szabóvi tiež uložili trest zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov.

Szabó i jeho obhajca na viacero otázok novinárov po schválení dohody odmietli odpovedať. Szabóa, bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda S. a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.

NAKA zadržala Szabóa 3. júna. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti minimálne v hodnote 20.000 eur. Úplatky mal dostať od Bernarda S. Ten je jediným priamym svedkom v prípade. Szabó v rokoch 2016 až 2020 na viacerých miestach Slovenska opakovane poskytoval informácie Bernardovi S. s cieľom, aby sa vyhol trestnému stíhaniu. Poskytoval informácie v kauze Technopolu a k lustráciám novinárov. Svoju činnosť oľutoval. Aktuálne je nezamestnaný a podľa pondelkového vyjadrenia požiadal o výsluhový dôchodok.

Sudkyňa tak schválila dohodu o vine a treste, ktorú obvinený uzavrel s prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry 17. augusta. Schválená dohoda sa stala právoplatnou a nie je možné sa voči verdiktu odvolať.

(tasr)