Socha Georgea Floyda v New Yorku sa opäť stala terčom vandalizmu. Neznámy muž ju oblial bielou farbou.

Socha na počesť Afroameričana Georgea Floyda, ktorý sa minulý rok stal obeťou brutálneho policajného zákroku, umiestnená na newyorskom námestí Union Square, sa v nedeľu opätovne stala terčom vandalizmu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu.

Ako ukázal záznam z videokamery, dosiaľ neidentifikovaný muž sa k soche priblížil v nedeľu okolo 10.00 h miestneho času, pričom na ňu vylial farbu a následne z miesta utiekol. Na fotografiách zachytených miestnymi novinármi je vidieť na prednej strane diela biele fľaky.

Okolité sochy venované ľudskoprávnemu aktivistovi a neskoršiemu demokratickému kongresmanovi Johnovi Lewisovi a Afroameričanke Breonne Taylorovej, ktorú vlani zastrelil belošský policajt, poškodené podľa všetkého neboli.

Nešlo pritom o prvý prípad, keď dielo pripomínajúce osobnostť Georgea Floyda poškodili vandali. Stalo sa tak hneď niekoľko dní po tom, ako sochu 19. júna umiestnili a slávnostne odhalili v newyorskej štvrti Brooklyn v deň nového federálneho sviatku Juneteenth (Deň nezávislosti černochov). Sochu vtedy úmyselne poškodili čiernou farbou a označili logom organizácie belošských rasistov. Dielo následne vyčistili členovia skupiny, ktorí ju nainštalovali spoločne s miestnymi obyvateľmi. Potom ju presunuli na jej aktuálne miesto do štvrte Manhattan.

George Floyd zomrel vlani v máji po brutálnom policajnom zásahu v americkom meste Minneapolis v štáte Minnesota. Tento čin vyvolal masové protesty proti policajnej brutalite a rasizmu. Belošský bývalý policajt Derek Chauvin bol za smrtiaci zásah v júni odsúdený na 22 a pol roka odňatia slobody.

(tasr)