Traja nezaočkovaní strážcovia pápeža odišli do Švajčiarska. Ďalší traja sú dočasne umiestnení mimo službu.

Traja členovia vatikánskej Švajčiarskej gardy, ktorí sa odmietli dať zaočkovať proti novému koronavírusu, dobrovoľne opustili rady príslušníkov osobnej stráže pápeža a vrátili sa do Švajčiarska. Pre agentúru AP to v nedeľu povedal hovorca Švajčiarskej gardy Urs Breitenmoser.

Ako priblížil, všetkých členov Švajčiarskej gardy požiadali, aby sa nechali zaočkovať v záujme „ochrany svojho zdravia a zdravia iných ľudí, s ktorými sa dostanú do kontaktu počas svojej služby“. „Traja z nich sa rozhodli tejto žiadosti nevyhovieť a dobrovoľne opustiť gardu,“ uviedol Breitenmoser vo vyhlásení. Dodal, že ďalší traja sú dočasne mimo služby, keďže ich očkovanie proti ochoreniu COVID-19 ešte len čaká.

Pápež František, ktorý je sám zaočkovaný, opakovane zdôrazňuje altruistickú i zdravotnú hodnotu vakcinácie.

Do Vatikánu majú od 1. októbra vstup povolený len osoby s tzv. covidovým pasom. Znamená to, že každý obyvateľ, pracovník či návštevník Vatikánu sa musí preukázať potvrdením o očkovaní proti koronavírusu, aktuálnym negatívnym testom alebo prekonaním ochorenia COVID-19. Výnimky platia len v prípade účasti veriacich na omšiach a liturgických slávnostiach vo Vatikáne.

Členovia osobnej stráže hlavy katolíckej cirkvi – ktorí sú s pápežom i jeho hosťami v úzkom kontakte – počas pandémie nosia v rámci opatrení ochranné medicínske rúška. Vatikán sa však rozhodol, že v ich prípade nestačí negatívny výsledok testu a prijal povinné očkovanie.

Foto: TASR/AP

(tasr)