Merkelová na oslavách zjednotenia Nemecka: Útočí sa na demokraciu.

Dôležitosť demokracie vyzdvihla kancelárka Angela Merkelová vo svojom príhovore na slávnostnej ceremónii pri príležitosti 31. výročia zjednotenia Nemecka, ktoré sa tento rok konali v meste Halle, ležiacom v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko.

„Pre mňa osobne sú koniec diktatúry a zjednotenie stále niečím výnimočným,“ povedala Merkelová, ktorá sa na oslavách zjednotenia zúčastnila poslednýkrát vo funkcii šéfky vlády.

Demokracia je podľa nej neustále v ohrození, čo ukázali napríklad útoky v Halle, Hanau alebo nedávna vražda zamestnanca čerpacej stanice v Idar-Obersteine súvisiaca s koronavírusovou pandémiou. „Tieto útoky musí každý odmietnuť, pretože príliš rýchlo vyústia do násilia,“ uviedla kancelárka.

Na demokracii musia pracovať všetci a každý deň, nie je to samozrejmosť, konštatovala Merkelová, podľa ktorej sa s jej výdobytkami niekedy zaobchádza príliš ľahkovážne. V súčasnosti sme svedkami pribúdajúcich útokov na jeden z nich, ktorým je sloboda médií. Lži a dezinformácie vyvolávajú vo verejnosti odpor a nenávisť. „Útočí sa na demokraciu,“ povedala Merkelová, podľa ktorej je sociálna súdržnosť vystavená náročnej skúške.

Kancelárka sa vo svojom príhovore spomenula aj koronavírusovú pandémiu a s ňou spojené obmedzenia. „Akurát v roku 2020, keď uplynulo 30 rokov od znovuzjednotenia, bolo pre mňa mimoriadne ťažké obmedziť slobody. Bolo to jedna z najťažších rozhodnutí môjho funkčného obdobia,“ povedala.

Ústredné oslavy znovuzjednotenia Nemecka sa začali ekumenickou bohoslužbou v evanjelickom kostole v Halle a pokračovali príhovormi najvyšších ústavných činiteľov a predstaviteľov spolkových krajín. Večer sa uskutoční multimediálna a dronová šou, ktorá nahradí tradičný ohňostroj. Vzhľadom na pandémiu majú oslavy aj tento rok značne obmedzený program.

Foto: TASR/AP

(tasr)