Systém dopravy a doručovania sa blíži ku kolapsu, varujú medzinárodní dopravcovia. Ich siete sú po mesiacoch enormného množstva práce v sťažených podmienkach pandemických opatrení enormne vyťažené, upozorňuje Tomáš Pilz v denníku Štandard.

„Vodiči nákladných áut, piloti či kapitáni zaoceánskych nákladných lodí pracujú od začiatku pandémie ochorenia COVID-19 na plné obrátky. Dopyt po tovare na objednávku sa enormne zvýšil pre zavedené lockdowny, ktoré uzavreli ľudí doma. Navyše, všetko komplikovali a naďalej komplikujú opatrenia proti covidu. Testovanie, karantény a celkové spomalenie dopravy na globálnej úrovni vytvorilo postupne také napätie a nárast cien, že podľa ľudí, ktorí tovar rozvážajú po celom svete, začína byť situácia neudržateľná. Mnohí sú už na pokraji síl“, píše Tomáš Pilz.

„Globálne dodávateľské reťazce sa začínajú rúcať, pretože dva roky tlaku na zamestnancov dopravy si začali vyberať svoju daň,“ píše sa v otvorenom liste, ktorý okrem lodných dopravcov podpísali aj medzinárodné organizácie zastrešujúce dopravných pilotov a cestných dopravcov. Konkrétne ide o Medzinárodnú asociáciu leteckých dopravcov (IATA), Medzinárodnú úniu cestnej dopravy (IRU) a Medzinárodnú federáciu pracovníkov dopravy (ITF), ktoré dovedna združujú 65 miliónov zamestnancov z celého sveta.

(fan)