Turecká vláda vyhlásila, že najnovšia obranná dohoda medzi Gréckom a Francúzskom by mohla poškodiť Severoatlantickú alianciu. Francúzsko a Grécko tento týždeň ohlásili obrannú a bezpečnostnú dohodu, ktorej súčasťou je to, že Grécko kúpi tri francúzske vojenské lode.

Hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí Tanju Bilgic v písomnom vyhlásení v piatok ostro kritizoval „maximalistické nároky Grécka v oblasti morskej a vzdušnej jurisdikcie“ a pakt medzi Francúzskom a Gréckom označil za bilaterálnu vojenskú alianciu namierenú proti Turecku, ktoré je spolu s nimi v NATO. Spojenectvo Francúzska a Grécka podľa neho vzniklo „spôsobom, ktorý poškodzuje NATO“. „Grécka politika vyzbrojovania, izolovania a znepriateľovania Turecka je problematickou politikou, ktorou uškodí sebe a Európskej únii a ohrozí regionálny mier a stabilitu,“ uviedol Bilgic.

Grécko a Turecko majú spory už desaťročia pre celý rad otázok, vrátane teritoriálnych práv v Egejskom mori, morských a vzdušných hraníc a práv menšín. Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis však vo štvrtok uviedol, že nechce viesť s Tureckom preteky v zbrojení a vyjadril presvedčenie, že rozpory vyriešia dialógom.

(sita)