Sme rodina je pripravená rokovať o návrhu umožňujúcom konanie referenda o predčasných voľbách. Vyplýva to z odpovede, ktorú agentúre SITA poskytlo tlačové oddelenie hnutia.

„Už v minulosti sme sa vyjadrili, že by sme podporili aktivitu, aby sa referendum mohlo uskutočniť. Ak takýto návrh budeme mať na stole, tak si ho pozorne naštudujeme a sme ochotní o ňom rokovať,“ doplnilo hnutie Sme rodina.

Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) by podporila zmenu ústavy, aby sa mohlo uskutočniť referendum o predčasných voľbách. Po rokovaní vlády to v stredu 29. septembra povedal predseda strany Richard Sulík. Referendum totiž v strane považujú za dôležitý nástroj. Sulík ozrejmil, že podporuje zmenu ústavy tak, aby výsledky referenda platili a nemuseli ich dodatočne schvaľovať poslanci. Podľa šéfa SaS by mohlo byť v referende rozhodnuté o všetkých otázkach s výnimkou daní, odvodov a základných ľudských práv a slobôd, ako o tom hovorí ústava.

Ústavný súd SR tento rok v júli rozhodol, že referendová otázka o predčasných voľbách nie je v súlade s ústavou. Na súd sa v tejto veci obrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Po verdikte ústavných sudcov hlava štátu uviedla, že neodkladne vyhlási referendum o skrátení volebného obdobia, ak parlament zmení ústavu a požiada o jeho vyhlásenie.

(sita)