Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis vyhlásil, že nemá v úmysle viesť s Tureckom preteky v zbrojení a verí, že nezhody medzi oboma krajinami vyrieši dialóg.

Mitsotakis a Macron

Grécko však podľa jeho slov musí brániť svoje územie a suverenitu. Štvrtkové vyjadrenie predsedu gréckej vlády prišlo len dva dni po tom, ako jeho krajina podpísala dohodu s Francúzskom o nákupe zbraní v hodnote zhruba tri miliardy eur, vrátane kúpy troch francúzskych fregát.

„Nemám v úmysle začať preteky v zbrojení s Tureckom a vždy Turecku ponúkam priateľské podanie ruky. Máme veľké nezhody v mnohých otázkach, ale musí existovať spôsob riešenia týchto nezhôd prostredníctvom dialógu,“ povedal grécky premiér. „Zároveň budeme brániť naše územie, našu teritoriálnu integritu, našu suverenitu, naše suverénne práva. A aby sme to robili, potrebujeme silné odstrašovacie prostriedky,“ dodal Mitsotakis.

Napätie medzi Gréckom a jeho historickým regionálnym konkurentom Tureckom, hoci obe krajiny sú členmi NATO, sa v posledných rokoch zvýšilo pre otázku práv na prieskum ložísk energií vo východnom Stredomorí. Obe krajiny však majú spory už desaťročia o sériu otázok, vrátane teritoriálnych práv v Egejskom mori, námorných a vzdušných hraníc a menšinových práv.

Foto: TASR/AP

(sita)