Srbsko a Kosovo dosiahli dohodu o zmiernení napätia na svojich hraniciach. 
Sprostredkovala ju EÚ, trvalé riešenie bude hľadať pracovná skupina, ktorá sa po prvý raz zíde 21. októbra.

Dohodu potvrdil Miroslav Lajčák, osobitný zástupca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre iné regionálne otázky týkajúce sa západného Balkánu. Dohoda o deeskalácii a ďalšom postupe vznikla po dvoch dňoch intenzívnych vyjednávaní, uviedol Lajčák na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský portál Euronews.com. 

Napätie medzi Kosovom a Srbskom sa vystupňovalo tento mesiac, keď Kosovo od vodičov srbských áut prekračujúcich hranicu začalo požadovať, aby si kúpili dočasné poznávacie značky. Krok bol odpoveďou na politiku Srbska, ktoré svoju bývalú provinciu neuznáva ako suverénny štát a obdobnú požiadavku uplatňuje na vozidlá z Kosova.

Kosovskí Srbi minulý týždeň zablokovali hranicu, na čo vláda v Prištine zareagovala vyslaním špeciálnych jednotiek. Belehrad zase na svojej strane hranice zmobilizoval armádu do stavu zvýšenej pohotovosti. Počas víkendu sa stali terčom útoku dva kosovské vládne úrady vrátane strediska pre registráciu motorových vozidiel.

Na základe dohody sa kosovské špeciálne jednotky 2. októbra stiahnu z hraničných prechodov Jarinje a Brnjak, kde ich vystriedajú mierové zbory Severoatlantickej aliancie. Tie tam zostanú dva týždne, aby „udržali bezpečné prostredie a slobodu pohybu“.

Od 4. októbra bude na hranici platiť dočasný režim, v rámci ktorého si vodiči pri vstupe do druhej krajiny budú poznávacie značky zakrývať nálepkami.

Trvalé riešenie bude hľadať pracovná skupina, ktorá po prvý raz zasadne 21. októbra. Rozhovorom bude predsedať Európska únia a zúčastnené strany dostanú na dohodu čas šesť mesiacov.

Kosovo jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008, avšak Belehrad ju odmieta uznať. Od začiatku rokovaní pod záštitou EÚ sa delegácie z Belehradu a Prištiny dohodli na viacerých záležitostiach, ako napríklad voľnom cestovaní a obchode, nie však na nezávislosti Kosova.

(sita)