Vplyvnú sestru severokórejského vodcu Kim Čong-una, povýšili do dôležitého výboru pre štátne záležitosti,

Kim Jo-džong

informovala vo štvrtok štátna tlačová agentúra KCNA.

Z výboru pre štátne záležitosti bolo odvolaných najmenej deväť členov. Oficiálny denník vládnucej strany Rodong sinmun medzitým zverejnil portréty ôsmich novovymenovaných úradníkov, medzi nimi aj Kim Jo-džong, jedinú ženu na tomto zozname.

Kim Jo-džong je často vidieť po boku jej brata, s ktorým navštevovala školu v Švajčiarsku. Zúčastnila sa aj na stretnutiach Kim Čong-una s vtedajším americkým prezidentom Donaldom Trumpom či s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Niekoľkokrát verejne ostro kritizovala Washington či Soul, jej presná politická rola však vždy bola predmetom špekulácií, komentuje AFP.

Líder KĽDR Kim Čong-un slovne odsúdil v noci na štvrtok ponuku USA na dialóg a administratívu amerického prezidenta Joea Bidena obvinil, že voči KĽDR pokračuje v nepriateľskej politike.

Rokovania medzi Washingtonom a Pchjongjangom sú pozastavené od februára 2019, keď stroskotal druhý summit Kima Čong-una s vtedajším šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom vo Vietname, a to z dôvodu nezhody v otázke prípadného zmiernenia sankcií USA voči KĽDR.

Foto: TASR/AP

(tasr)