Kim Čong-un je od októbra ochotný obnoviť horúcu linku s Južnou Kóreou. Spojené štáty obvinil, že sa pokúšajú nadviazať dialóg bez toho, aby zmenili svoju „nepriateľskú politiku“ voči Pchjongjangu. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters.

Rozhodnutie obnoviť horúcu linku so Soulom má podľa Kim Čong-una pomôcť „realizovať očakávania a túžby celého kórejského národa“ po obnove a trvalom mieri. „Nie je naším cieľom a nemáme ani dôvod provokovať Južnú Kóreu či zámer jej ublížiť,“ uviedol Kim Čong-un podľa severokórejskej tlačovej agentúry KCNA.

KĽDR prerušila horúcu linku so Soulom začiatkom augusta na protest proti spoločnému vojenskému cvičeniu Južnej Kórey a USA. Obe krajiny však niekoľko dní predtým obnovili cezhraničnú komunikáciu, a to viac ako rok po tom, čo Pchjongjang prerušil všetky oficiálne horúce linky so Soulom.

USA v posledných mesiacoch opakovanie navrhli stretnutie s predstaviteľmi Severnej Kórey, ktoré sa podľa nich môže uskutočniť kdekoľvek a kdekoľvek. Cieľom má byť úsilie o dosiahnutie denuklearizácie. Kim Čong-un však tieto vyhlásenia označil za „masku“, ktorá má zakryť klamstvá a nepriateľské činy Spojených štátov. Takisto podľa neho ide o pokračovanie nepriateľskej politiky predchádzajúcej americkej vlády, napísal denník vládnucej robotníckej strany Rodong sinmun.

Severná Kórea oznámila, že počas tohto týždňa otestovala novú hypersonickú strelu Hwasong-8. V reakcii na túto raketovú skúšku vo štvrtok zasadne Bezpečnostná rada OSN, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Rokovania medzi Washingtonom a Pchjongjangom sú pozastavené od februára 2019, keď stroskotal druhý summit Kim Čong-una s vtedajším šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom vo Vietname, a to z dôvodu nezhody v otázke prípadného zmiernenia sankcií USA voči KĽDR.

(tasr)