Nórski socialisti sa stiahli z rozhovorov o vytvorení väčšinovej vlády. V krajine môže opäť vládnuť menšinová vláda.

Nórska Strana socialistickej ľavice (SV) v stredu oznámila, že sa sťahuje z rozhovorov o vytvorení väčšinovej vládnej koalície, čo pravdepodobne povedie k vzniku menšinovej stredoľavej vlády. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Strana práce (A/Ap), Strana stredu (Sp) a Strana socialistickej ľavice (SV) získali v parlamentných voľbách 13. septembra väčšinu kresiel, ale počas prieskumných rozhovorov tento týždeň nedokázali premostiť rozdielne názory na životné prostredie a na rozdelenie bohatstva v spoločnosti.

„Neveríme, že dokážeme nájsť politickú platformu…, aby sme spoločne uplatňovali dostatočne agresívnu klimatickú politiku,“ povedal novinárom líder socialistickej ľavice Audun Lysbakken.

Líder Strany práce Jonas Gahr Störe, ktorý sa podľa očakávania stane nasledujúcim premiérom Nórska, stále argumentoval, že väčšinová vláda prinesie krajine najvyšší stupeň istoty a predvídateľnosti.

Menšinové vlády sú však v Nórsku bežné a aj úradujúca premiérka Erna Solbergová z Konzervatívcov vládla menšinovo väčšinu zo svojich ôsmich rokov pri moci.

Solbergová vyhlásila, že odstúpi, len čo bude Störe pripravený prevziať úrad, pričom za najpravdepodobnejší termín odovzdania moci sa pokladá polovica októbra.

(tasr)