Trump nikdy nemal v úmysle zaútočiť na Čínu, vyhlásil vplyvný generál pred Senátom Spojených štátov amerických.

Vysokopostavený americký armádny generál Mark Milley v utorok v Senáte vypovedal, že jeho telefonáty čínskym partnerom v búrlivých posledných mesiacoch administratívy Donalda Trumpa mali „oslabiť“ napätie a že bývalý prezident nemal v úmysle zaútočiť na Čínu. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Viem, som si istý, že prezident Trump nemal v úmysle zaútočiť na Číňanov,“ povedal Milley, predseda Zboru náčelníkov štábov, pred senátnym výborom pre ozbrojené sily. „Mojou úlohou v tom čase bolo oslabiť napätie. Moje posolstvo znelo: zachovať pokoj a stabilitu a deeskalovať situáciu. Nechystáme sa na vás zaútočiť,“ uviedol generál.

O telefonátoch Milleyho a jeho čínskeho partnera, generála Li Cuo-čchenga, sa prvýkrát zmienili vo svojej knihe s názvom Peril (Nebezpečie) reportéri denníka The Washington Post Bob Woodward a Robert Costa. Prvý telefonát sa uskutočnil vlani 30. októbra, štyri dni pred americkými prezidentskými voľbami, a druhý 8. januára, dva dni po tom, čo podporovatelia republikána Trumpa vtrhli do amerického Kongresu, kde chceli zabrániť potvrdeniu volebného víťazstva demokrata Joea Bidena.

Niektorí republikánski zákonodarcovia obvinili Milleyho z prekročenia svojich právomocí a vyzvali ho na odstúpenie. Milley vo výpovedi pred senátnym výborom obhajoval svoje konanie a povedal, že telefonáty boli koordinované s vtedajšími ministrami obrany. „Osobitná potreba októbrového a januárového telefonátu vyplynula zo spravodajských informácií, na základe ktorých sme dospeli k presvedčeniu, že Číňania sa obávajú útoku Spojených štátov,“ vysvetlil Milley.

„Takáto komunikácia medzi armádami na najvyššej úrovni je životne dôležitá pre bezpečnosť Spojených štátov, aby sme sa vyhli konfliktu vo forme ozbrojených akcií, vyriešili krízu a zabránili vojne medzi mocnosťami vlastniacimi jadrové zbrane,“ upozornil generál.

„V žiadnom prípade som sa nepokúšal zmeniť alebo ovplyvniť vývoj, prisvojiť si právomoci alebo sa vsunúť do reťaze velenia,“ doplnil Milley. „Som pevne presvedčený o civilnej kontrole nad armádou, čo je základný princíp tejto republiky, a som oddaný úlohe zaistiť, aby armáda nezasahovala do domácej politiky,“ zdôraznil.

Milley sa tiež zmienil o svojom telefonáte s predsedníčkou Snemovne reprezentantov, demokratkou Nancy Pelosiovou. Podľa knihy Peril chcela počuť uistenie, že nehrozí nebezpečenstvo, že Trump jednostranne spustí jadrový útok. „Uisťoval som ju, že jadrový útok sa riadi veľmi presne stanovenými a premyslenými krokmi. Mala obavy a povedala rôzne narážky charakterizujúce osobu prezidenta. Vysvetlil som jej, že prezident je jediný predstaviteľ s právomocou začať jadrový útok, ale on samotný ho neodpaľuje,“ vyhlásil Milley.

Podľa knihy Pelosiová na adresu Trumpa povedala: „Viete, že je šialený. Už dlho je šialený.“ A Milley odpovedal: „Pani predsedníčka, súhlasím s vami vo všetkom.“ Vo svojej výpovedi pred výborom Milley vyhlásil, že Pelosiovej povedal, že „nemá kvalifikáciu“ na to, aby ohodnotil prezidentov duševný stav.

Foto: TASR/AP

(tasr, min)