Vláde v Rumunsku hrozí pád, opozícia podala návrh na vyslovenie nedôvery. Najväčšia rumunská opozičná strana podala v utorok návrh na vyslovenie nedôvery vláde. Rumunsko, kde je miera zaočkovanosti jednou z najnižších v EÚ, v súčasnosti bojuje s nárastom prípadov nákazy koronavírusom, informuje agentúra AFP. O návrhu sa bude hlasovať na budúci utorok. Môže znamenať pád liberálneho kabinetu premiéra Florina Cita, pretože jej bývalý koaličný partner, liberálno-progresívna strana USR-PLUS i ďalšia zo strán už ohlásili, že návrh podporia.

Prvý podpredseda rumunskej Sociálnodemokratickej strany (PSD) Sorin Grindeanu novinárom povedal, že v utorok podali návrh na vyslovenie nedôvery, aby „mohli poslať túto vládu domov“. Strana obvinila kabinet, že „ochudobnil Rumunov, hlboko zadĺžil krajinu a spackal očkovaciu kampaň,“ píše AFP. Rumunsko, ktoré je členskou krajinou Európskej únie (EÚ), zaznamenalo v pondelok 208 úmrtí a viac než 11.000 nových prípadov infekcie za uplynulých 24 hodín, čo je rekordný počet od začiatku pandémie.

Proti koronavírusu je zaočkovaná len tretina z 19 miliónov obyvateľov krajiny. Po Bulharsku má Rumunsko druhú najnižšiu mieru zaočkovanosti v rámci Európskej únie, pripomína AFP. PSD má spolu s USR-PLUS a nacionalisticou Alianciou zjednotených Rumunov (AUR) majú 284 poslancov v 465-člennom parlamente. Na to, aby návrh na vyslovenie nedôvery prešiel, je potrebných najmenej 234 hlasov.

„V parlamente vidíme súperenie medzi tými, ktorí chcú zničiť krajinu a destabilizovať Rumunsko… My vládneme,“ povedal v utorok novinárom premiér Citu. Štyridsaťročný ekonóm, ktorý je vo funkcii od decembra minulého roka, sa v nedeľu po triumfe v straníckom hlasovaní stal predsedom Národnej liberálnej strany (PNL), píše AFP. Citu ťaží z podpory zo strany stredopravého rumunského prezidenta Klausa Iohannisa, ktorého úlohou bude nominovať nového premiéra v prípade, že kabinet padne.

(tasr, min)