Maďarský parlament schválil väčšinou hlasov poslancov vládneho bloku návrh na ďalšie predĺženie mimoriadneho stavu a núdzových opatrení až do 1. januára.

Podľa spravodajského servera telex.hu príslušný návrh kabinetu schvaľoval maďarský zákonodarný zbor bez rozpravy. Za hlasovalo 112 poslancov a 25 bolo proti. Vláda premiéra Viktora Orbána zdôvodnila potrebu predĺženia epidemiologických opatrení nárastom počtu infikovaných delta variantom nového druhu koronavírusu.

Zachovanie mimoriadneho stavu, ktorý bol naposledy predlžovaný v máji, je podľa vlády nutné z hľadiska zabezpečenia  účinnej epidemiologickej ochrany a schopnosti rýchlej reakcie na aktuálny vývoj situácie. Minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás v tejto súvislosti vyhlásil, že mimoriadny stav neprináša obmedzovanie žiadnych slobôd a neovplyvní ani primárne voľby maďarskej opozície. Tá však tvrdí, že kabinet tento stav zneužíva na svoje nekalé ciele, preto za návrh vlády nehlasovala. Koronavírusová pandémia v Maďarsku si doposiaľ vyžiadala vyše 30.000 obetí a počet nakazených už prekročil 821.000. Aktuálne je nakazených 7532 osôb.

(tasr)