Pozorovatelia si ani neuvedomujú, ako diplomatický konflikt s USA po zrušení objednávky na ponorky ťažko a bolestne Francúzsko zasiahol.

Krajina prišla o najväčšiu vojenskú objednávku akú kedy mala, hovorí v rozhovore s Jaroslavom Daniškom pre Štandard profesor Petr Drulák, univerzitný pedagóg a bývalý český veľvyslanec v Paríž.

„Keď to pred piatimi rokmi podpísali, bol to obrovský bonus, veľká sláva, o to ťažšia je teraz strata. Nielen ekonomická, ale aj strategická, pretože Američania im dávajú najavo, že s nimi v Pacifiku nepočítajú, pričom Francúzi tam majú svoje záujmy, nachádza sa tam Francúzska Polynézia, majú tam aj dosť vojakov. Pacifik ich zaujíma. Je to aj strata prestíže. Spôsob, ako sa to dozvedeli, len krátko predtým ako médiá, ich ponížil. Pritom to Anglosasi spolu piekli niekoľko mesiacov. Francúzom to potvrdzuje dlhodobú nedôveryhodnosť a pocit, že nemôžu počítať s dlhodobejšou dôverou k Američanom, Britom a ďalším Anglosasom. Že si musia poradiť sami, alebo hľadať dohodu na európskom kontinente. Táto vec bude rezonovať a Macron musí reagovať. Odvolanie veľvyslanca je veľmi silný a neobvyklý signál“, hovorí profesor Petr Drulák.

Cele rozhovor o francúzsko-amerických vzťahoch po vzniku bezpečnostného paktu AUKUS medzi USA, Austráliou a Spojeným kráľovstvom, ale napríklad aj o novej hviezdičke francúzskej politiky – Ericovi Zemmourovi, si môžete prečítať v denníku Štandard.

Ilustračná foto: TASR/AP

(fan)