ČR kúpi z Izraela raketový systém protivzdušnej obrany za pol miliardy eur. Na dodávke sa má podieľať aj český zbrojársky priemysel.

Česká republika kúpi nový raketový systém pozemnej protivzdušnej obrany SPYDER od izraelskej štátnej spoločnosti Rafael v hodnote viac než pol miliardy eur. Informovalo o tom v pondelok české ministerstvo obrany.

„Vážim si ochotu izraelskej vlády zdieľať s nami najmodernejší obranný systém, ktorý posunie našu armádu v ústrety schopnostiam pre 21. storočie. Konečne sa tak zbavíme závislosti od sovietskych KUB-ov zo 70. rokov, ktoré nezodpovedajú súčasným požiadavkám na ochranu vzdušného priestoru,“ uviedol český minister obrany Lubomír Metnar.

Na dodávke systému sa má viac než 30 percentami podieľať aj český zbrojársky priemysel.

České ministerstvo obrany predpokladá, že nový raketový systém bude armáda používať najmenej 20 rokov. Náklady na používanie systému počas tohto obdobia majú dosiahnuť v prepočte 900 miliónov eur, z toho necelá tretina pôjde za servis izraelskej firme.

Česká armáda pôvodne posudzovala celkovo deväť systémov pozemnej protivzdušnej obrany od siedmich výrobcov. Za najvhodnejší označila systém SPYDER od izraelskej štátnej firmy Rafael, keďže sa podľa armády osvedčil aj v reálnych bojových podmienkach. Rokovania s izraelskou vládou začalo české ministerstvo obrany v novembri 2020. Nový raketový systém má ČR získať do roku 2026.

(tasr)