Hovorca ministra zahraničných vecí USA sa nakazil novým koronavírusom. Blinkena sprevádzal počas uplynulého týždňa na mnohých stretnutiach.

Ned Price, hovorca ministra zahraničných vecí USA Antonyho Blinkena, ktorý sa minulý týždeň zúčastnil na sérii stretnutí na vysokej úrovni v rámci všeobecnej rozpravy na 76. Valnom zhromaždení OSN, mal pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2. Oznámil to v pondelok na Twitteri, informovali svetové agentúry.

Price napísal, že prvé symptómy sa uňho objavili v pondelok ráno a krátko na to mal pozitívny výsledok testu, po ktorom bude desať dní v karanténe.

Price sprevádzal Blinkena počas uplynulého týždňa na mnohých stretnutiach so zahraničnými partnermi z viac ako 60 krajín. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Jalina Porterová uviedla, že Blinken absolvoval rutinný test na koronavírus v pondelok ráno a výsledok bol negatívny. Nikto ďalší z desiatok členov americkej delegácie, ktorá cestovala na Valné zhromaždenie OSN do New Yorku, zatiaľ nemá príznaky nákazy.

Hovorkyňa tiež zdôraznila, že Price od štvrtka nebol v osobnom kontakte s členmi iných zahraničných delegácií. Podľa lekárov rezortu diplomacie mohol byť Price infekčný od soboty, od tohto dňa sa však s Blinkenom nestretol.

Blinken má tento týždeň odcestovať do Pittsburghu na konferenciu zástupcov USA a EÚ o obchode a technológiách a na budúci týždeň má naplánovanú cestu do Európy, Kalifornie a Mexika. Nijaký z týchto termínov minister zatiaľ nezrušil.

Pozitívne výsledky testov mali aj dvaja členovia brazílskej delegácie, ktorí sa zúčastnili na Valnom zhromaždení OSN. Jedným z nich bol minister zdravotníctva Marcelo Queiroga, ktorý a bol aj v sídle OSN na East River.

(tasr)