Silné zemetrasenie s predbežným magnitúdom 5,8, ktoré zasiahlo grécky ostrov Kréta, si vyžiadalo najmenej jedného mŕtveho a viacero zranených.Informovali o tom mieste úrady, podľa ktorých tiež v oblasti zaznamenali aj sériu dotrasov. Otrasy poškodili budovy v dedinách neďaleko epicentra a spôsobili aj zosuvy skál.

Aténsky Inštitút geodynamiky informoval, že zemetrasenie udrelo o 9:17 miestneho času a jeho epicentrum bolo 246 kilometrov juho-juhovýchodne od gréckeho hlavného mesta Atény. Európske stredomorské seizmologické centrum a Geologická služba Spojených štátov uviedli, že zemetrasenie malo magnitúdo 6,0 a jeho epicentrum sa nachádzalo sedem kilometrov severne od dediny Thrapsano na Kréte.

Podľa informácií od miestnych úradov si zemetrasenie vyžiadalo najmenej jeden ľudský život. Miestne médiá uviedli, že obeť je 65-ročný robotník, ktorý pracoval v kostole v obci Arkalochori, keď sa na neho zrútila strecha. Ďalších 20 ľudí utrpelo zranenia, z toho desiati dostali podľa zdravotníckych predstaviteľov prvú pomoc. Úrady podľa hovorcu gréckej vlády nemajú správy o možných nezvestných ľuďoch alebo osobách zavalených troskami.

Miestne médiá uviedli, že otrasy poškodili stovky budov vrátane viac ako polovice domov v Arkalochori. Predstavitelia gréckej civilnej ochrany uviedli, že pre obyvateľov zničených domov stavajú stany, ktorých kapacita by mala byť do 2 500 ľudí.

Oblasť zasiahlo aj viacero dotrasov, pričom dva najsilnejšie mali podľa Európskeho stredomorského seizmologického centra predbežné magnitúdo 4,6.

(sita)