Korčok zablahoželal sociálnym demokratom k víťazstvu v nemeckých voľbách a ocenil Merkelovú.

Zároveň podľa komunikačného odboru ministerstva zaželal všetkým politickým stranám, ktoré chcú „prevziať zodpovednosť“ za vládu v Nemecku, aby sa im podarilo dosiahnuť dohodu. Zdôraznil, že je to nielen v záujme Nemecka, ale aj Európy a Slovenska, keďže Nemecko je jeho významným politickým a obchodným partnerom.

„Zrejme to nie je úplne posledná príležitosť, kedy takto poďakujem aj kancelárke Angele Merkelovej za spôsob, akým dokázala viesť rokovania o mnohých európskych krízach a problémoch, ktorých bolo za 16 rokov jej vlády naozaj veľa, ale aj za to, že sme spoločne s Nemeckom budovali strategické partnerstvo medzi našimi krajinami,“ dodal Korčok na tlačovej konferencii.

Víťazná SPD v nedeľných voľbách do Spolkového snemu získala 25,7 percenta hlasov, zatiaľ čo za blok Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a jej sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) z Bavorska hlasovalo 24,1 percenta voličov.

Tretí sú Zelení, pre ktorých je zisk 14,8 percenta hlasov najlepším výsledkom v ich dejinách, aj keď zaostali za predvolebnými očakávaniami. Polepšili si aj liberáli z FDP, ktorí dostali 11,5 percenta hlasov. Obe strany už signalizovali ochotu vstúpiť do trojstrannej koalície s SPD alebo CDU/CSU, ktoré si taktiež neželajú pokračovanie doterajšej veľkej koalície.

(tasr)