Kolegom sme vytkli lajdáctvo, ich rozhodnutie bolo nelogické. Hovorí sudca Paluda o zrušení rozhodnutia prvostupňového súdu o nevine Kočnera a Zsuzsovej v rozhovore s Matejom Gašparovičom pre denník Štandard.

Nedávno zverejnené písomné rozhodnutie senátu Najvyššieho súdu obsahovalo prekvapivo tvrdé konštatovania. Svojich kolegov zo Špecializovaného trestného súdu nešetrili a ich verdikt označili nielen za predčasný, ale vyhodnotenie dôkazov bolo podľa nich povrchné a nezákonné. „Ťažko uveriť tomu, že by si prípad poctivo naštudovali,“ povedal sudca Najvyššieho súdu SR Peter Paluda.

„Prvostupňový súd podľa názoru odvolacieho nevykonal všetky dôkazy. Neviem, či ich názor bol, že vykonali, lebo to v rozsudku nikde nenájdete, že by povedali: vykonali sme všetko, čo sme mali a mohli a vyšla nám nevina. Mohli sme si teda dovoliť chopiť sa toho, že nevykonali všetky dôkazy. Ak by ich vykonali všetky a aj tie, ktoré boli vykonané, hodnotili v súlade s elementárnou logikou, nedospeli by k takémuto záveru. Povytrhávali veci z kontextu a mnohé dôkazy nevykonali. My sme sa v drvivej väčšine opierali o odvolanie prokurátora a v mnohom sme mu pritakali. Ale pomenovali sme ešte aj ďalšie dôkazy, ktoré prokurátor ani nenavrhoval, ale podľa nás sa mali vykonať. Ak to vezmete z tohto pohľadu, je ťažké uveriť, že to mali perfektne preštudované, vydokazované a vyhodnotené. O tom je náš rozsudok, snažili sme sa im to trošku vysvetliť a spochybniť ich záver“, hovorí Peter Paluda.

Cele rozhovor si môžete prečítať v denníku Štandard.

Foto: Matúš Zajac

(fan)