V parlamente Islandu napokon nebude prevaha žien, ich počet sa po prepočítaní výsledkov znížil.  Napriek tomu budú ženy tvoriť takmer 48 % zákonodarného zboru, čo je najvyššie percento spomedzi európskych krajín.

Pôvodne mali obsadiť 33 kresiel v 63-člennom Althingu, no prepočítanie hlasov na západe Islandu o niekoľko hodín neskôr prinieslo úpravu volebného výsledku, na základe ktorého bude v novom islandskom parlamente „iba“ 30 žien.

Napriek tomu budú ženy tvoriť takmer 48 % zákonodarného zboru, čo je najvyššie percento spomedzi európskych krajín. Prvé miesto vo svete patrí africkej Rwande (61 %), pričom Kuba, Nikaragua a Mexiko sú na hranici 50 % alebo tesne nad ňou.

V parlamentných voľbách sa o zvolenie do parlamentu uchádzalo dovedna 10 strán. Prieskumy verejnej mienky síce favorizovali ľavicovo orientované zoskupenia, no najväčší počet hlasujúcich napokon presvedčila stredopravá Strana nezávislosti a centristická Progresívna strana.

Obe boli ostatné štyri roky súčasťou vládnej koalície spoločne so stranou Zelených vedenou súčasnou premiérkou Katrín Jakobsdóttir. Jej strana síce prišla o niekoľko mandátov v parlamente, no napokon dosiahla lepší výsledok oproti predvolebným prognózam. Tri strany z doterajšej koalície získali dovedna 37 mandátov a zdá sa, že by mohli ďalej spolupracovať v rovnakom zložení.

Popredné miesto v kampani islandských politických strán mala predovšetkým zmena klímy. Neprejavilo sa to však na zvýšenej podpore niektorej zo štyroch ľavicovo orientovaných politických strán, ktoré viedli kampaň zameranú na zníženie emisií uhlíka.

(sita)