Ankara zváži nákup ďalšieho ruského systému protivzdušnej obrany napriek tomu, že USA dôrazne namietajú proti ich používaniu v rámci NATO.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že napriek silným námietkam Spojených štátov zváži nákup druhého systému protivzdušnej obrany ruskej výroby. V rozhovore pre americkú spravodajskú televíziu CBS News uviedol, že Ankara sa sama rozhodne, aké obranné systémy nakúpi.

Erdogan poznamenal, že Turecko nedostalo možnosť kúpiť rakety Patriot americkej výroby a USA napriek prijatiu platby vo výške 1,4 miliardy dolárov (približne 1,19 miliardy eur) nedodali stíhačky F-35.

Turecko, člen Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) bolo vylúčené z programu F-35 po tom, čo kúpilo ruský protilietadlový raketový systém S-400. USA dôrazne namietajú proti používaniu ruských systémov v rámci NATO a tvrdia, že predstavujú hrozbu pre lietadlá F-35. Turecko tvrdí, že S-400 by bolo možné používať nezávisle bez toho, aby boli integrované do systémov NATO, a preto nepredstavujú žiadne riziko.

(sita)