Lavrov: Rusko, USA, Čína a Pakistan pracujú na tom, aby Taliban plnil sľuby. Najmä pri zabraňovaní šírenia extrémizmu.

Spojené štáty, Čína, Rusko a Pakistan spoločne pracujú na tom, aby zaistili, že noví vládcovia z hnutia Taliban v Afganistane budú dodržiavať svoje sľuby, predovšetkým pri zostavovaní skutočne reprezentatívnej vlády a pri zabraňovaní šírenia extrémizmu. V sobotu na tlačovej konferencii, ešte pred prejavom na Valnom zhromaždení OSN to vyhlásil ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorého citovala tlačová agentúra AP.

Lavrov povedal, že zástupcovia z Ruska, Číny a Pakistanu odcestovali do katarského hlavného mesta Dauha a potom do afganskej metropoly Kábul, aby sa stretli s Talibanom aj s predstaviteľmi „sekulárnych úradov“ – s bývalým prezidentom Hámidom Karzajom a Abdulláhom Andulláhom, ktorý viedol vyjednávania zosadenej vlády s Talibanom.

Minister Lavrov uviedol, že dočasná vláda oznámená Talibanom nezastupuje „celú škálu afganskej spoločnosti – všetky etnicko-náboženské a politické sily, preto sme v kontakte, ten stále prebieha“.

Taliban sľúbil inkluzívnu vládu s účasťou všetkých zložiek spoločnosti; umiernenejšiu podobu islamského práva, než keď vládol naposledy v rokoch 1996-2001, vrátane práv žien; stabilitu po 20-ročnej vojne a bránenie militantom v tom, aby využívali afganské územie na podnikanie útokov. Posledné kroky dočasnej vlády však naznačujú, že Taliban zavádza ešte brutálnejšiu politiku, predovšetkým voči ženám a dievčatám.

„Najdôležitejšie… však je zaistiť, aby sľuby, ktoré dali verejne, dodržali,“ povedal Lavrov. „A pre nás je to najvyššia priorita,“ zdôraznil.

(tasr)