Novým prezidentom Medzinárodnej hokejovej federácie  sa stal Luc Tardif. Šesťdesiatosemročný Francúz nahradil na poste Švajčiara Reného Fasela, ktorý stál na čele svetového hokeja nepretržite 27 rokov.

O novom šéfovi rozhodli delegáti polročného kongresu IIHF v sobotňajších voľbách v Petrohrade. „To, čo ponúkam, je moje odhodlanie, bláznivá vášeň pre tento šport, zmysel pre tímovú prácu, rešpekt k ostatným ľuďom a moja úprimnosť. Verte mi, urobím všetko, aby som naplnil očakávania,“ citoval Tardifa portál iihf.com.

Tardif, ktorý má aj kanadské občianstvo, nebol najväčší favorit v boji o prezidentskú stoličku, spomedzi pätice kandidátov však najlepšie zvládol marketingovú zložku kampane. Ako uviedol portál hockeyslovakia.sk, skúsený funkcionár si pred voľbou osobne obehol viacero členských federácií IIHF a ďalším zaslal silné propagačné materiály. Silný odkaz zanechal aj v piatok počas predstavovania kandidátov. Každým volebným kolom s postupným vyraďovaním neúspešných kandidátov jeho podpora silnela. Napokon vyústila do duelu s Nemcom Franzom Reindlom, ktorého v záverečnom 4. kole volieb pokoril so 67 hlasmi, čo predstavovalo 63,21 percenta celkového počtu delegátov.

Ďalšími neúspešnými kandidátmi boli okrem Reindla Bielorus Sergej Gončarov, Dán Henrik Bach Nielsen a Čech Petr Bříza.

Tardif pôsobí v štruktúrach IIHF dlhé roky, od roku 2012 zastáva post člena Rady IIHF. Narodil sa v Trois-Rivieres v Kanade, kde začal hrať hokej už ako trojročný, do Európy prišiel v roku 1975. V roku 2006 sa stal prvým prezidentom novovytvorenej Francúzskej hokejovej federácie. Opätovne bol zvolený v rokoch 2010, 2014 aj 2018.

(mic, tasr)