Taliansko má oficiálne ďalšiu mafiánsku organizáciu, ktorou je rímsky klan Casamonica. Súd ju tento týždeň postavil na rovnakú úroveň ako sicílsku Cosa Nostra, neapolskú Camorru či kalábrijskú ‚Ndranghetu.

Sudca potrestal dlhými trestami štyridsať členov rímskej mafie, jeden z jej bossov, Domenico Casamonica má stráviť za mrežami 30 rokov. Rozsudok, ale ešte nie je právoplatný.

Podľa Nanda Dalla Chiesu, ktorý o organizovanom zločine prednáša na milánskej univerzite hovorí, že „je to veľmi dôležitý verdikt, pretože ničí ilúziu o tom, že v Ríme nie je mafia a, že v ňom neoperujú len niektoré elementy zločineckých skupín Camorra a ‚Ndrangheta, ale že má i svoju vlastnú, domácu mafiu,“ dodal.

Proces s členmi mafie Casamonica trval dva roky. Obžalovaní boli z obchodovania s drogami, vydierania a držania zbraní.

Prví členovia rodiny Casamonica, ktorí patrí k rómskej menšine, sa do Ríma prisťahovali v prvej polovici 20. storočia. Klan na seba upozornil v roku 2015, kedy sa v Rímě konal pompézny pohreb jeho bossa Vittoria Casamoniku. Rakvu vtedy ulicami viezol kočiar ťahaný koňmi, z helikoptéry sa na neho sypali lupene ruží a trúchliacim hrala hudba z filmu Krstný otec.

(mic, ceskenoviny)